URLA

Çalışmalarımız

Çalışmalarımız ve Yeni Projeler

Projelerimiz

 

1. Çeşmealtı Güvendik Mahallesi,450 tekne kapasiteli Yat Limanı Projesi 43.000 m2 kara,132.000 m2 deniz alanı olmak üzere 175.000 m2 alanı kapsamakta olup bu projeyi Urla’ya kazandırmak istiyoruz..

 

Tamamlanan ve devam eden çalışmalarımız

 

1. Urla’nın en önemli ve en büyük projesi olan Urla Meydan Projesi ve Atatürk heykeli Atatürk ‘ ün Urla’yı ziyaret edilişinin 85.yıldönümü olan 30 Haziran 2011 Perşembe günü açıldı.Sadece Urla halkının değil tüm İzmirlilerin merak ve heyecanla beklediği Urla’nın çağdaş ve modern yüzünü ortaya çıkarıp sosyal yaşamına katkı sağlayacak, kent merkezinin cazibesini arttırıp ticari potansiyelini geliştirecek toplam 18 bin 750 metrekarelik bir alanda Atatürk Heykeli,tören alanı,kapalı otopark ve alışveriş merkezi kompleksinden oluşan Urla Meydanı ve Atatürk Heykeli 30 Haziran 2011 tarihinde Atatürk’ün Urla’yı ziyaret edişinin 85.yıldönümünde düzenlenen törenle açıldı.

 

2. Yeni Mahalle,Zafer Caddesi üzerinde eski itfaiye binası olarak kullanılan taşınmaz üzerindeki “Urla Belediyesi ATATÜRK Kültür Merkezi” inşaatı tamamlanarak,30.03.2012 tarihinde açılışı yapıldı.Urla’mızın sosyal,kültürel ve sanatsal yapısını sanat ve sanatçı dostu bir kent yaratma hedefine götürecek olan ATATÜRK Kültür Merkezi’miz;yaklaşık yediyüzelli metre karelik bir alan üzerinde bodrum,zemin ve birinci katları bulunan kapalı alandan oluşmaktadır.Alanımızın ikiyüzelli metre karesi (287) adet oturma sandalyesi bulunan salonumuza aittir.Sahnemiz ellibeş metre kare genişliğindedir.Salonumuzda bir de balkon yer almaktadır.ATATÜRK Kültür Merkez’imizde dinlenme alanı,erkek-bayan sanatçı kulisleri,üç adet çalışma odası ve bir sergi alanı ile kafe alanı da yer almaktadır.İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından salonumuza modern ses sistemleri,yansıtma cihazı ve otomatik perde gibi teknik imkanlarda sağlanmış ve kültür merkezimiz bu konudaki çağdaş örneklerle boy ölçüşebilecek şekle dönüştürülmüştür.

 

3. İlçemizde 1979 yılından bu yana sürmekte olan Limantepe ve Klazomenai kazılarına gerekli tüm desteği vermekteyiz.

 

4. Limantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat ERKANAL önderliğinde Ankara Üniversitesi ile ortak Arkeopark Projesi yürütmekteyiz. Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM), alanında yapılacak olan Arkeopark Projesi kapsamında kütüphane, konferans salonu, laboratuar, misafirhane, gerek karada gerekse sualtında yapılan arkeolojik kazılarda çıkan eserlerin sergileneceği bir müze, deneysel arkeoloji projeleri kapsamında yapılan Uluburun II, Kybele, Kiklad teknelerinin ve kazılarda açığa çıkartılan evlerin bire bir kopyalarının sergileneceği bir sergi alanı ile antik çağda üretim şekillerini gösteren her türlü envanter ve döküman yer alacak. Bilimadamlarımız tam donanımlı bir ortamda araştırma yapma imkanına kavuşurken vatandaşlarımız da yıllardır süren çalışmaların sonucunu, çıkan eserleri görme fırsatı bulacak. Urla Arkeoloji Müzesi’ni de bu proje kapsamında hizmete sunmayı planlamaktayız.

 

5. Yapılan kazı çalışmalarına paralel olarak Urla’da son yıllarda deneysel arkeoloji projeleri de yürütülmekte ve bu konuda başarılı çalışmalar yapılmaktadır. 2005 yılında Uluburun II, 2009 yılında Kybele’nin ardından 2011 yılında Ege’nin bilinen en eski teknelerinden olan Kiklad tekneleri o günün teknik koşulları ile yapılmaktadır.

 

6. Urla’nın sahip olduğu alternatif turizm potansiyelini harekete geçirmek için özellikle atçılık, yatçılık ve şarapçılık konularında planlamalar yapmaktayız. Hayalimiz Urla’da, doğa içinde atlı turlar düzenlemek, buradan butik şarapçılığın yapıldığı tesislere ulaşmak, tadım merkezlerine turistleri çekerek butik otelciliği geliştirmek.

 

7. Sürdürülebilir üretime yönelik uygulamaların yaygınlaştırılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yarımada bölgesinde sürdürülen Organik Tarım Projesi’ne her türlü desteği vermekteyiz. Bir yıldır süren proje kapsamında organik tarım üretimi yapmak isteyen üretici bilgilendirilmiş ve sertifikalı üretime geçebilmeleri için gerekli destekler sağlanmıştır. Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde ilçemizde bir geri dönüşüm kompos tesisi yapılacaktır. Bir yandan organik tarım yaparken bir yandan atıkların tekrar doğaya kazandırılması sağlanacaktır.

 

8. Organik tarıma paralel olarak Urla’da Slow Food akımı da benimsenmiştir. Slow Food gönüllülerinin yürüttüğü yöresel ve geleneksel tatlarımızı korumaya ve bu lezzetleri gelecek kuşaklara miras bırakmaya yönelik çalışmalara destek verilmektedir.

 

9. İlçemiz sınırları içinde bulunan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve Ege Üniversitesi’ne bağlı hem Su Ürünleri Fakültesi hem de bu yıl yeni açılan Sualtı Teknolojileri Bölümü ilçemizin gelişiminde önemli bir yere sahiptir ve ilçemize ciddi bir hareketlilik getirmiştir. Sosyal ve kültürel alanlarda bütünleşme sağlamaya yönelik ortak çalışmalar yapmaktayız.

 

10. Gençlerimizi ve çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, spora yönlendirmek amacıyla yaptığımız çalışmalarda önemli sonuçlar aldık. Futbol, basketbol, hentbol, jimnastik, tekvando, halkoyunları branşlarında açtığımız spor okulunda yüzlerce çocuğumuz spor yapma imkanı buldular. Ayrıca, çocuklarımızı denizle buluşturmak, deniz sevgisini aşılamak ve geliştirmek, çocukları deniz sporlarına teşvik etmek için hayırsever işadamı Ali Rıza METE’nin katkılarıyla Urla Belediyesi Ali Rıza METE Yelken Kulübü’nü hizmete sunduk. Urla’nın denizinin ve rüzgârının yelken ve sörf sporu için çok uygun olmasından dolayı ilçemiz son yıllarda sörf ve yelken tutkunlarının yeni adresi olma yolunda ilerliyor.

 

11. Her yıl Gençlik Servisleri Merkezi ile yaptığımız işbirliğiyle üniversiteli dünya gençlerini Urla’da ağırlamaktayız. 15 gün süren kamp süresince dünya gençleri ilçemizde bir parkın peyzaj çalışmalarına katılırken diğer yandan hem ilçemizi hem de Türk kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulmaktadırlar.

 

12. Hayırsever işadamı İsmet Vural’ın destekleriyle Urla’ya Sosyal Hizmet Merkezi’ni hizmete sunarak İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne tahsisini gerçekleştirdik.

 

13. İskele’ye Ali Fehmi Efendi Parkı yapılarak parka polis memuru Ali Fehmi Efendi’nin heykeli yaptırılmıştır.

 

14. Her yaz Haziran – Eylül ayları arasında Çeşmealtı’nda gece pazarı açılmaktadır.

 

15. 2600 yıllık geçmişe sahip olan ve her yıl düzenlediğimiz etkinliklerle geleneksel hale getirdiğimiz Bağbozumu Şenliklerimizi her geçen yıl artan coşku ve katılımla kutlamaktayız.

 

16. İlçemizin düşman işgalinden kurtuluş günü olan 12 Eylül’ü şenlik havasında kutlamakta ve şenlikler kapsamında toplu sünnet töreni düzenlemekteyiz.

 

17. Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği korolarının her türlü ihtiyaçlarını karşılamakta ve verdikleri konserlere destek olmaktayız.

 

18. İlçemizin yerleşim alanları hızla geliştiği için alt yapı yetersiz kaldığından ihalesi yapılan 2. etap kanalizasyon şebeke inşaatı döşeme çalışmaları devam etmektedir.Atık arıtma tesisi ile birlikte deniz deşarj hattı faaliyette olup,ilçe halkımıza hizmet etmektedir.

 

19. Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Bayındırlık İşleri;ilçemizde bulunan trafik yollarında,imar yollarında ve kadastral yollarda kazı ve altyapı tamiratları ile yağmurdan dolayı bozulmalar meydana gelen yolların bakım ve onarım çalışmalarını sürekli olarak yapmaktadır.

 

20. İmar ve kadastral yolların stabilize çalışmaları tamamlanarak mevsim şartları uygun olduğu sürece yüzey sathi kaplama ve sıcak asfalt çalışmaları devam etmektedir.

 

21. İlçemizde bulunan dere ve yağmur suyu deşarj kanal çalışmaları devam etmektedir.

 

22. İlçemizde bulunan kavşaklar ve ana arterleri oluşturan trafik yollarındaki yaya kaldırımı bordür ve tretuarların boya ve badana çalışmaları devam etmektedir.

 

23. Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan Elektrik İşleri birimimiz;hizmet binalarımızın elektrik tesislerinin bakım ve onarımlarını yapmış aynı zamanda İlçemizde bulunan yol aydınlatmaları ve parkların aydınlatma ve tesisatlarının bakım ve onarım çalışmaları devam etmektedir.

 

24. Belediyemiz eski hizmet binası restore edilerek hizmete alınmıştır.

 

25. İlçe merkezinde bulunan Uğur Mumcu kavşağından 75. yıl caddesi,Bülent Baratalı Bulvarı,Necati Cumalı Caddesi,Zafer Caddesinden Sanayi Kavşağına kadar olan taşıyıcı trafik yollarında bulunan yaya kaldırımı tretuar,bordür,ağaçlandırma ve yenileme çalışmaları yapılacaktır

 

26. Zeytinalan mahallesi Kimtaş yolunun devamının sonunda bulunan Katı Atık Deponi alanına döküm yapılması ve çevre kirliliğine sebebiyet vermemek için alanınkullanılması, halkımızın bilgilendirilmesi ve yönlendirme çalışması yapılacaktır.

 

27. Zafer Caddesi üzerinde bulunan Belediye Kültür Merkezi binası ile Köprübaşı ve Belediye hizmet binasına kadar kullanılan Sanat Sokağının alt yapı çalışmalarının tamamlanması sağlanacak ve bu yolun tarihi dokusuna uygun kaplama çalışması yapılacaktır.

 

28. İlçemizde bulunan ilk ve ortaöğretime ait okul hizmet binalarının hafif tamiratları,boya,badana ve okul bahçelerinin bakım ve onarım çalışmaları yapılmaktadır.

 

29. İlçemiz sınırları içerisinde bulunan meydan,bulvar,cadde ve pazaryerlerinin haftanın 7 günü periyodik olarak evsel katı atıklarının toplanması sağlanmaktadır.

 

30. İlçemiz sınırları içerisinde bulunan tüm mahalle, cadde, sokak, pazaryerleri, park,meydan,otogar,refüj ve kaldırımları süpürme işleri günlük periyodik olarak, bayram ve tatil günleri de dahil olmak üzere saat:07.00-15.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

 

31. Atık piller ile ilgili Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TAP (taşınabilir pil üreticileri ve ithalatçıları Derneği) ve Belediyemiz arasında imzalanan protokol dahilinde ilçemiz sınırlarında uygulanmakta olan Atık Pil Geri Dönüşüm Projesi kapsamında İlköğretim ve Lise düzeyindeki okullarda,vb. kuruluşlarda atık piller evsel atıklardan ayrı olarak Temizlik İşleri müdürlüğümüz tarafından toplanmaktadır.

 

32. İlçemiz sınırlarında bulunan tüm sahillerin temizliği artık kış döneminden başlamak üzere periyodik olarak yapılmaktadır.

 

33. Bölgemiz genelinde cadde ve sokaklara konulmuş konteynerlerin ve çöp bidonlarının bakım,onarım,değişim ve ilaçlı su ile temizlikleri periyodik olarak yapılmaktadır.

 

34. (www.urla.bel.tr) adresi olan Belediye internet (web) sitemiz yayın hayatına devam etmektedir. 7gün 24 saat internet erişimi olan her yerden vatandaşlarımız Belediyemiz hizmet ve faaliyet bilgilerine erişebilmekte ve e-belediyecilik hizmetlerine ulaşabilmektedir.İnternet sitemizde Vatandaşlarımızın yerinden alabilecekleri bazı interaktif (etkileşimli) belediyecilik hizmetleri şunlardır:Online borç ödeme,Mükellef sicil numarası ile borç sorgulama,dilek-öneri-şikayet kutusuna erişebilme,günlük belediye haber-etkinlik-duyuru ve çalışmalarını takip edebilme,belediye meclis kararlarını takip edebilme,Urla İlçemizin genel tanıtımını ve kent bilgisini öğrenebilme ve bilgi edinme hakkını kullanabilme v.s.

 

35. (www.urla.bel.tr) adresi olan Belediye internet (web) sitemizden 2010 yılı Mart ayından itibaren (kredi kartı) ile borç ödeme sistemini başlattık.Halk Bankası güvencesi ile çalışan sistemimizde vatandaşlarımız belediyeye gelmeden internet erişimi olan her yerden ve evlerinden Online ödeme sistemi ile belediyemize olan borçlarını kredi kartı ile ödeyebilmektedir.

 

36. KPS(Kimlik Paylaşım Sistemi): Urla Belediyesi ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği artık Urla Belediyesi olarak Bilgi İşlem Müdürlüğü’müzce vatandaşlarımızın sadece Belediye ile ilgili işlemlerinde kendilerine dilekçe karşılığı nüfus kayıt örneği,yerleşim yeri adres bilgileri (ikametgah ilmühaberi) verilebilmektedir.

 

37. İlçemizde toplam 90 adet ve yaklaşık 150.000 m2 alana sahip aktif yeşil alan,park,kavşak ve oyun alanları içerisinde,66 adet park ve çocuk oyun alanı,24 adet kavşak,6 adet basketbol sahası,2 adet süs havuzu ve dinlence mekanları bulunmakta olup kişi başına düşen aktif yeşil alan 3,5 m2 ‘dir.Bu alanların bakımı,korunması,yenileme çalışmaları ve yeni düzenlemeler Park ve Bahçeler Müdürlüğü’müz tarafından yapılmaktadır.

 

38. Karayolları kamulaştırma sahası içerisinde I.Etap;İzmir-Çeşme otoyolunun Urla çıkışı ile Kalabak Kavşağı arasında,II. Etap ;Urla Dörtyol Kavşağı ile İçmeler Kavşağı arasında orta refüj ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştirilmiştir.bu ağaçlandırma çalışmalarında yaklaşık 1000 adet tijli-top akasya ağaçları dikilmiştir.

 

39. Belediyemiz sınırları içerisindeki muhtelif park ve yeşil alanlarımızda “Dış mekan oyun grubu ve dış mekan kondisyon (spor) aletleri” montajları gerçekleştirilmiştir.

 

40. Urla Top Tepesi Mevkii,Gediz sokak üzerinde bulunan yeşil alanda Atatürk Heykeli,kaide ve çevre düzenleme çalışmaları devam etmektedir.

 

41. Belediye sınırları içerisinde ana arterler üzerinde bulunan meydan,kavşak,refüj vb. alanlarda yıl boyunca mevsimlik çiçek ve yer örtücü bitki dikim çalışmaları devam etmektedir.

 

42. Belediye sınırları içerisinde tüm cami,okul,sağlık ocakları ve kamu kurumlarının bahçe ve çevre düzenlemeleri yapılmış,ayrıca bu alanlarda kullanılan park alanlarının yenileme ve tadilat çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

 

43. Yoksul kesimlere yakacak (odun) yardım çalışmaları kış mevsimi boyunca devam etmektedir.

 

44. Urla Belediyesi ile Bosna-Hersek Cazin Belediyesi arasında kardeş şehir olma yolunda iyi niyet protokolü imzalandı.Şu anda devam eden yazışmalar sonunda kardeş şehir protokolü imzalanacak ve Urla ile Cazin Kardeş Şehir olacaktır.

 

45. Kadınlarımızın sorunlarını dinleyip çözüm yolu bulmak için eski kütüphane binasını Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi haline getirip 16 Mart 2011 tarihinde açılışını gerçekleştirdik.

 

46. 2009 yılında kurulan Kent Konseyinin yeni çıkan kanuna göre tüzük çalışmaları devam etmekte olup,2011 yılı içinde kadın ve çocuk meclisleri oluşturulacaktır.

 

47. Üretici kadınlarımız için devam eden Pazaryeri Proje çalışmaları devam etmektedir.

 

48. Açılışını 21 Nisan 2001’de gerçekleştirdiğimiz Necati Cumalı Anı ve Kültür Evini çeşitli etkinlikler ile canlı tutmaktayız ve her yıl bu etkinliklerimiz artarak devam etmektedir.

 

49. Tarihi Gazhane binasının restorasyonunu tamamladık ve 2010 yılından itibaren her ay düzenli olarak fotoğraf sergileri açılmaktadır.

 

50. Urla ile simgeleşen sanatçımız Tanju Okan’ın anılması ve anısına atfen yapılan heykeli İskele Tanju Okan Parkı’nda ölümsüzleşmiştir.2010 yılında Tanju Okan Yat Yarışlarının 11.si düzenlenmiştir.

 

51. Yaren Vakfı ile ortaklaşa her yıl Uçurtma Şenliği yapılmaktadır.

 

52. Bağcılık ve zeytincilik başta olmak üzere ekolojik tarım gibi konularda paneller ve söyleşiler düzenlendi ve devam etmektedir.

 

53. 16 Temmuz 2010 tarihinde Zafer Caddesinde başlattığımız “Urla Sanat Geceleri” çalışmaları ve etkinliklerimiz 2011 yılı ve ilerleyen yıllarda da devam edecektir

 

54. ”Urla Sanat Geceleri” kapsamında Zafer Caddesi’nde el sanatları ve plastik sanatlar alışveriş sokağımız her hafta sonu açılmaktadır.

 

55. İskele,Zeytinalanı pazaryerlerinin çizimleri yenilenip,numaralandırma işlemleri yapıldı.Tezgah sahiplerine yeni pazarcı kartları düzenlendi.

 

56. Pazaryerlerine vatandaşlarımız için dinlenme yerleri,çocuk oyun yerleri ve özellikle yaz aylarında kullanılacak sabit su sebilleri koymak gibi proje çalışmalarımız devam etmektedir.

 

57. Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’müzce 2010 yılında başlatılan yoğun denetimler sonucu ruhsatsız olduğu tespit edilen işyerlerinin ruhsatlandırılması çalışmaları devam etmektedir.

 

58. 2010 yılında ruhsatlandırılan işyeri sayısında bir önceki yılla karşılaştırıldığında % 81 oranında bir artış olmuş,315 yeni işyerine “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” verilmiştir.

 

59. Sağlık İşleri Müdürlüğü’müzce 2010 yılında başlattığımız sigara kullananlarda karbonmonoksit ölçümleri 2011 yılında da devam edecektir.

 

60. Sağlık İşleri Müdürlüğü’müzce 2011 yılında “Sigara ve Tütünün Kanser Oluşumundaki Rolü” ve “İnsan Sağlığı açısından Organik Tarıma Geçmemizin Zaruriyeti” konulu panel düzenleme çalışmalarımız devam edecektir.

 

Hedefimiz; sivil toplum örgütleriyle birlikte Urla’nın vizyonunu oluşturmak, Urla’nın kentsel ve sosyo-ekonomik gelişimini, doğal çevre ile uyumlu; sürdürülebilir bir kalkınma modeliyle daha da ileriye götürmektir. Sürdürülebilir kalkınma misyonumuz gereğince; doğayı, çevresel değerlerimizi korumak, bu potansiyelimizi arttırarak gelecek kuşaklara aktarılması çalışmaları içersinde olmaya, dün olduğu gibi, gelecekte de devam edeceğiz.

 

Amacımız, sosyal, kültürel, ekonomik açıdan Urla’yı hak ettiği imkânlara kavuşturmak, üreteceğimiz projelerle ilçemizi dünyada örnek gösterilir bir kent yapmaktır. Bunun için var gücümüzle çalışıyoruz ve yılmadan, yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz.

EKLE
E-Posta listemize kayıt olun ilk siz öğrenin!