HABERLERDE ARA

Anasayfa  ➲  Haberler

Sakız Ağaçları Urla’da yeniden can buluyor

21.12.2022 10:36:29
Sakız Ağaçları Urla’da yeniden can buluyor
“Yarımada Kadınları Sakız Ağacına Can Katıyor” Projesi kapsamında bugün Urla Zeytinler Mahallesi’nde Sakız Ağacı fidanı dikimi gerçekleşti.
Urla Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Gülbahçe Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi işbirliğiyle gerçekleşen projede ilk etapta 200 adet sakız ağacı dikildi.
Etkinliğine Belediye Başkan v. Kaymakam Murtaza Dayanç, Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, İl Tarım Müdürü Mustafa Özen, muhtarlar, Gaziler, birim müdürleri, STK’lar, üniversite öğrencileri ve yöre halkı katıldı.
Proje kapsamında sakız ağacını Urla'nın topraklarıyla buluşturarak verimliliğini kaybetmiş sakızları işleyip, yeni sakızların geliştirilmesi amaçlanmaktadır.
Etkinlikte konuşma yapan Belediye Başkan v. Kaymakam Dayanç, “İlçemiz tarihinde tarımın çok önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Urla doğasıyla da çok güzel ve özel bir ilçe. Nasıl bizlere böyle güzel bir coğrafya emanet edildiyse, bizler de gelecek nesillere aynı şekilde miras bırakmamız gerekiyor. Sakız Ağacı Projesi tarımsal üretimi teşvik ve farkındalık oluşturma adına kıymetli bir projedir. Günümüz dünyasında tarımsal üretimin önemi her geçen gün daha da artmakta olup, tarımın desteklenmesi, sürdürülmesi ve teşvik edilmesi çok önemlidir. Yerelde tarımsal kalkınma kooperatifleri, çiftçilerimiz ve ziraat odası ile işbirliği halinde tarımsal üretime yönelik desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

 

EKLE
E-Posta listemize kayıt olun ilk siz öğrenin!