HABERLERDE ARA

Anasayfa  ➲  Haberler

BELEDİYE BAŞKANLARI PANELİNDE YEREL İHTİYAÇLARA KARŞI YEREL YETERLİLİKLER KONUŞULDU

Uclg Dünya konseyi toplantısının 2. Gününde Politika tartışmaları kapsamında Belediye Başkanları paneline katıldım. Panel, “Yerel İhtiyaçlara karşı yerel yeterlilikler” başlığı altında gerçekleşti. 6.11.2018 17:10:04
BELEDİYE BAŞKANLARI PANELİNDE YEREL İHTİYAÇLARA KARŞI YEREL YETERLİLİKLER KONUŞULDU

Yerel yönetimlerin toplumların ihtiyaçlarını karşılarken karşılaştıkları zorlukları içeren panelde İskoç Belediyeler Birliği (Cosla) Başkanı Alison Evison, Uluslar arası bir sivil toplum kuruluşu olan Cities Aliance’nın uzmanı Clare Short, Cochabamba Belediye Başkanı Rocio Molina, Surabaya Belediye Başkanı Tri Rishmani ile bir araya geldik.
UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz’in moderatörlüğünü yaptığı panelde Urla özelinde karşılaştığımız bütçe yetersizlikleri, büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyesi olarak görev çakışmalarımızı, insan kaynakları eksikliklerimizi ve siyasi anlamda yaşanan sorunları anlattım. 
Özellikle resmi rakamlara göre 65 bin nüfusa sahip olan Urla’nın ikinci Konut nedeniyle nüfusunun gayri resmi olarak 3 katına çıktığını fakat resmi rakamlara göre bütçe ve belediye personel sayısının belirlendiğini, bunun da hizmet konusunda yaşattığı eksikliklerden bahsettim. Vatandaşların en kolay ulaşabileceği idare olan yerel yönetimlerin halkın sonsuz taleplerine sınırlı kaynaklarla yanıt vermeye çalışmasının getirdiği aksaklıkları belirttim. 
Urla Belediyesinin eko sorumlu kent yönetim anlayışı ile bu zorlukları paydaşları olan sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve halkla birlikte dayanışarak çözmeye çalıştığını anlattım. Urla’nın kendi öz değerlerini ve yapısını koruyarak, kaynak yaratarak ve kaynakları doğru yönlendirerek yerel ihtiyaçları karşılama çalışmalarından bahsettim.

EKLE
E-Posta listemize kayıt olun ilk siz öğrenin!